دمنوش آقطی سیاه یا انگو کولی

خواص دمنوش آقطی سیاه یا انگو کولی

طبیعت : سرد

شاید اکثر شما دوستان گیاه آقطی سیاه یا  Elderberry را در طبیعت دیده باشید، این گیاه به صورت درختچه های با گلهای خوشه ای سفید رنگ است و در مناطقی با آب و هوای مرطوب و معتدل رشد می نماید. پس از اینکه فصل گلدهی تمام شد دارای میوه هایی به شکل انگور و خوشه ای می گردد. یکی از جدیدترین دمنوش هایی که میتوانید در منزل درست نمایید، دمنوش آقطی سیاه می باشد  اما در ابتدا لازم است که اطلاعات کافی از این گیاه داشته باشید .معمولا برای مصرف آن به صورت دمکرده و نوشیدنی از قسمت های برگ، ریشه و ساقه ی آن استفاده می شود . همچنین در برخی از کشورها دمنوش آقطی سیاه را با استفاده از میوه های آن تهیه می کنند.

خواص دمنوش آقطی سیاه

– ساقه ی این گیاه به علت ملین بودن، یبوست را بر طرف می سازد .

– کاهش دهنده ی درد های رماتیسمی و التهابی است.

– اگز دمنوش آقطی سیاه با استفاده از برگ های این گیاه تهیه شود، موثر بر درمان اسهال می باشد .

– مصرف موضعی دمکرده ی صاف شده ی این گیاه برای درخشان کردن پوست و  رفع کک و مک ها موثر است .

– مصرف موضعی دمکرده ی این گیاه در رفع خارش های سطحی پوست می تواند موثر باشد اما توصیه ی ما این است که سر خود از این درمان استفاده نکنید و حتما با پزشک متخصص طب سنتی مشورت نمایید .

دمنوش آقطی سیاه در بهبود حالات تنگی نفس ناشی از سرما خوردگی بسیار موثر می باشد .

– اگر دارای طبع و مزاج سرد هستید و یا مشکلات روده ای دارید،  این نوشیدنی را با احتیاط و مشورت با پزشک  مصرف نمایید.

طرز تهیه دمنوش آقطی سیاه

یک قاشق غذاخوری از برگ یا ریشه یا ساقه های این گیاه که از عطاری تهیه کرده اید را به همراه دو لیوان آب بر روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید، سپس حرارت را کم کرده و اجازه دهید که ۱۰ دقیقه دم بکشد . حال دمنوش آقطی سیاه صاف کرده و میل نمایید .